Opis sesji

Napisać, że każda sesja jest taka sama, to jak napisać, że wszyscy ludzie są tacy sami. Dlatego w tym opisie ograniczymy się jedynie do pewnych stałych elementów, do których należą: 

Rozmowa przed zdjęciami. Spokojnie siadamy i rozmawiamy o tym co nas czeka przez najbliższe godziny. Weryfikujemy wcześniejsze ustalenia i przeglądamy studyjne albumy. Kiedy upewnimy się, że dokładnie wiemy, jakie zdjęcia mamy zrobić, przechodzimy do ustalenia kolejności stylizacji, rodzaju makijażu, doboru stroju i rekwizytów. Niepostrzeżenie, rozmowa przełamuje tremę i pozwala na skoncentrowaniu się na jak najlepszym efekcie naszej wspólnej pracy.

Wykonanie makijażu i stylizacja włosów. W trakcie tworzenia scenografii opiekę nad klientem przejmuje wizażystka. W zależności od stopnia skomplikowania makijażu, czynność ta trwa 1-1,5h. Trzeba ten czas spędzić w luźnym stroju zabranym na sesję z domu. Luźny strój wyeliminuje trudne do szybkiego usunięcia odciski na skórze, powstałe od odzieży. Po skończonym makijażu wykonujemy serię zdjęć próbnych, aby przekonać się, czy uzyskaliśmy właściwy efekt. Jeśli ustalony pakiet zdjęć obejmował tylko jeden makijaż - wizażystka opuszcza studio.

Zdjęcia. Czas na właściwą część sesji. Jeśli nasz klient nigdy nie brał udziału w takim przedsięwzięciu, zaczynamy od nauki pozowania. Pokazujemy co zrobić, aby zaprezentować się atrakcyjnie, a jednocześnie, jak najbardziej naturalnie. Wdrażamy w życie zasadę, że nie ma ludzi niefotogenicznych - są tylko źle sfotografowani. Po pierwszych próbnych ujęciach, przechodzimy przez kolejne, zapisane w scenariuszu sesji stylizacje. Zmiany scenografii są idealnym czasem na odpoczynek dla naszego gościa. Kiedy wyczerpiemy już wszystkie punkty naszego "harmonogramu" a w naszym kliencie drzemią jeszcze siły - improwizujemy kolejne zdjęcia. W walizce zawsze znajdzie się coś oryginalnego, co zasługuje na kolejny kadr. I tak dobijamy do końca naszego wspólnego projektu. 

Przegląd zdjęć i wybór najlepszych ujęć. Fotografia cyfrowa umożliwia w trakcie sesji podgląd wykonywanych zdjęć. To poprawia komfort naszej pracy a klientowi daje pewność, że idziemy we właściwym kierunku. Po zakończeniu sesji i zgraniu kart pamięci, możemy obejrzeć bardzo surowe efekty naszej pracy na dobrej jakości monitorze. Nie są to jeszcze zdjęcia, które przekażemy klientowi, aby ten mógł wybrać najlepsze kadry. Te są gotowe nazajutrz. Musimy mieć czas na konwersję materiału z formatu RAW na format jpg oraz poprawę podstawowych parametrów. Klient może wybrać zdjęcia podczas kolejnego spotkania w studio lub w domowym zaciszu, korzystając z galerii przesłanej drogą internetową. 

Odbiór zdjęć. Średnio po 2 dniach roboczych, od momentu wybrania zdjęć przez klienta, jest gotowa ich ostateczna forma cyfrowa. Przy większych zleceniach czas ten może się wydłużyć. Wybrane do obróbki graficznej zdjęcia, poddajemy retuszowi, konsultując jego zakres z klientem. Jeśli zlecenie obejmuje także odbitki, plakat, kalendarz czy fotoalbum, przekazujemy materiał do wyspecjalizowanych laboratoriów i oczekujemy na jego dostarczenie do studia. Odbiór materiału i rozliczenie za jego wykonanie kończy nasz wspólny projekt. Rozpoczyna się czas oczekiwania  na kolejne spotkanie z Państwem.

Rozliczenie. W dniu sesji klient opłaca usługę wizażystki oraz zaliczkę w wysokości 30% wartości zamawianych zdjęć. Pozostałą kwotę klient reguluje przy odbiorze materiału.

Poniżej przedstawiamy próbkę tego, co może wydarzyć się podczas jednej sesji: